Kendisi de Etkisi de Büyük Sevimli Karıncalar Soruyor: “Çevrenizde Olup Bitenin Farkında Mısınız?”

T.C. Maltepe Üniversitesi Çevreci Kent Karıncaları “Çevrenizde Olup Bitenin Farkında Mısınız?” sloganı ile 2010 Avrupa Kültür Başkenti olan İstanbul’un merkezinde Aşçıoğlu Grubu’nun gururla bitirdiği Türkiye’nin en kaliteli ve prestijli rezidansı SELENIUM TWINS’in önünde  halk ile buluştu.

Öğr. Gör. Mehmet ÖZEN’ in yönetiminde Görsel iletişim ve Tasarım Bölümü ve Temel Sanat Bölümü öğrencileri ile ortaklaşa gerçekleştirdikleri projelerden biri olan “Çevreci Kent Karıncaları”nı trafigi yoğun olan Fulya’da  görenlerin oldukça ilgisini çekti.

Maltepe Üniversitesi yerleşkesinde başlayan dev karıncaların hikayesi çocuk – yetişkin,  genç – yaşlı birçok insanın sempatisini uzun süre üzerinde toplayarak kentin caddelerine sokaklarına meydanlarına kadar yayılır. Sokaktaki vatandaşı ve esnafı da hikayesine katan dev karıncalar sarılıp fotoğraf çekeninden tutunda evine bahçesine götürmek isteyenine kadar önce ürküten sonra sevdiren bir bağımlılık yaşatıyor kent insanına. Görsel iletişimin mekân içinde ya da dışında sözsüz anlatımına örnek olan bu çeşit tasarımlar Maltepe Üniversitesi Güzel sanatlar Fakültesi ve Öğr. Gör Mehmet ÖZEN’ in yönetiminde Görsel İletişim Tasarım ve Temel sanat öğrencilerine ait. Uzun bir atölye çalışmasından sonra hayat bulan bu tasarımlar aslında aramızda bulunarak bizlere bir şeyler söylüyorlar…

04.05.2010

TR EN